- Chcete si pořídit psa, ale nevíte, jak na to?
V první řadě proveďte konzultaci s celou rodinou, zda ano nebo ne. V případě souhlasu zajistěte již dopředu pro psa klidný koutek v bytě nebo v případě rodinného domku lze zvážit, podle druhu plemene jeho umístění v kotci, ale pozor na reakci sousedů. Rovněž zvažte, zda jste schopni se časově a finančně o psa řádně starat a současně mu věnovat svoji náklonnost, aby citově nestrádal. Podle výběru plemene psa se obraťte na chovné stanice.
Děti přivedly domů štěně a nevíte, jaké je to plemeno, asi kříženec. Dohodli jste se, že si ho ponecháte, a proto jsme mu vytvořili v bytě podmínky. Nevíte ovšem, jak ho vychovat k čistotě.
Pokud má štěně vytvořené podmínky, to znamená klidné místo s pelíškem, tak v něm odpočívá. Je nutné štěně sledovat zvláště ve fázi, kdy se vzbudí a začne hledat místo pro potřebu. V té chvíli zasáhněte, štěně vyneste ven nebo ho umístěte do psího záchodku. Pokud štěně udělá potřebu na místě, které jste určili, pochvalte ho a odměňte pamlskem. Při chválení dbejte na laskavou intonaci s vyslovením jména. Ideální je, když je někdo z rodiny neustále přítomen a může štěně sledovat a reagovat na změnu chování před potřebou. Vyvarujte se násilného a hrubého chování v těchto fázích ke štěněti. Dopracovali byste se k obrácenému účinku. Buďte trpěliví a v krátké době dosáhnete žádoucího efektu, pejsek Vám nakonec dá najevo, že se chce venčit.
- Pes Vám doma ničí věci, včetně nábytku.
Váš pes se chová jako šéf (vůdce smečky). V prvé řadě mu klidnou formou vysvětlete, kdo je skutečný pán a vůdce, protože je třeba určité věci respektovat. Je ovšem také možné, že nemá dostatek pohybu. Zkuste před odchodem řádně psa „unavit“ při procházce, např. házením hračky. Důležitá je také prevence, dočasné odstraňte psovi všechny dostupné věcí. Pokud se jedná a nábytek, zkuste určité místo omýt dezinfekčním roztokem, nebo použít odpuzovací sprej. Další možností je poskytnout psovi různé druhy hraček, on si určitě některou vybere a zabaví se s ní. Hračku můžete současně použít při pochvale za to, když se pes ve Vaší nepřítomnosti choval dobře. Nezapomeňte ho při příchodu do bytu pozdravit jménem a odměnit pamlskem. Pamatujte si, psa je nutné vždy přistihnout při nežádoucí činnosti a současně pokárat. Použití trestů se musí opírat o předem vytvořenou důvěru. Pokud ho budete kárat a trestat dodatečně, docílíte pravého opaku. Též se osvědčilo umístění části starého oděvu psem oblíbeného člena rodiny do pelíšku. Navodíte tím stálou přítomnost člena rodiny.
- Máte doma dospělého psa, ale nechce Vás poslouchat?
Pravděpodobně si Vás zařadil až za sebe a cítí se vůdcem smečky. Očekává naopak Vaši poslušnost a zcela jistě se projevuje dominantně. Okamžitě musíte navodit situaci, kde se Vy stanete vůdcem. V průběhu krmení psovi v klidu odeberte misku a po chvíli s pochvalou vraťte. Toto můžete během krmení jednou až třikrát opakovat každý den až do doby zlepšení jeho podřízenosti vůči Vám. Současně je vhodné zařadit v rámci vycházek některé cviky poslušnosti a ty pravidelně opakovat, např. přivolání „ke mně“, polohy „sedni, lehni, vstaň a odložení na místě“. Je samozřejmostí, že používáme ke zvládnutí výcviku kontrastní metodu, s použitím doteků a manipulace se psem, včetně podání pamlsku. Hrubým a násilným přístupem nic nedocílíte, ba naopak se Váš pes může stát Vaším nepřítelem. Musíte být ovšem důslední a současně vstřícní k jeho potřebám.
- Jak máte psa vystrojit - nevyznáte se v tom.
Každý pes by měl mít ke své potřebě obojek kovový nebo klasický kožený, který musí dobře padnout, vodítko postrojové, které se dá jednoduchým přepnutím zkrátit nebo prodloužit. Je třeba s ohledem na plemeno zvážit, dnes tolik časté použití postroje. Ale uvědomte si, že v postroji se pes pohybuje s větší silou, protože se jeho váha rozkládá. Pokud je pes středního nebo velkého plemene, měl by být zvyklý se pohybovat na veřejnosti v náhubku. To samé ovšem může platit o agresivním jedinci malého plemene. Vysouvací vodítka se jeví v některých případech jako zcela nevhodná pro svoji délku. Při maximálním vysunutí ztrácíte možnost psa okamžitě ovládat.
- Máte dvouletého psa velkého plemene a neustále se dohadujete jak často ho krmit.
Krmení by mělo probíhat pravidelně v daném čase. Nejlépe je rozdělit požadované množství krmiva na dvě dávky. Menší dávku po ranní procházce, větší v podvečer s možností ještě psa 1-2 hodiny po krmení vyvenčit. Pro všechny majitelé psů bez rozdílů: krmte psy kvalitní stravou, předejdete tím zdravotním problémům. Dejte pozor, na trhu jsou velmi kvalitní krmiva a také skutečně nekvalitní, která nepokryjí potřebu Vašeho psa. Při granulované stravě správně rozlište krmivo podle druhu a velikosti psa. Poraďte se s odborníky, ale jak se říká „ za málo peněz málo muziky“.
- Koupili jste si štěně a nevíte, v jakém věku ho máte učit poslušnosti.
Určitě nic nezkazíte, když začnete hned. Vůbec nevadí, je-li štěněti 8-10 týdnů, ba naopak jste ve výhodě. Již zvykání na nové prostředí, čistotu a rodinu jsou první usměrňující výcvikové kroky. V prvé řadě nesmíte zanedbat vybudování kontaktu, což se u štěněte dá velmi dobře zvládnout, zvláště když ho máme rádi a komunikujete s ním. Je velmi důležité mu věnovat pozornost, nejen na procházce ale i v bytě ho oslovovat, volat k sobě, po jeho rychlém příchodu nešetřit pochvalou, včetně podání pamlsku. Pamatujte si, že pamlsek nemá nahrazovat krmení, ale je skutečně malinkým kouskem toho, co má pejsek rád.
DESATERO PSÍ PORADNY
1. Jste-li majitelem psa, snažte se co nejlépe dodržovat hygienické a veterinární návyky. Dbejte o kvalitní výživu a vytvořte svému čtyřnohému kamarádovi dobré zázemí.
2. Nepodceňujte soužití se svým psem, vzhledem ke svému okolí. Buďte ohleduplní k ostatním občanům. Ne každý má rád psy.
3. Poznejte svého psa a snažte se ho zvládat a vychovat k poslušnosti. Měli byste ho zvládat za každých okolností. Nesvěřujte své psy nezletilým dětem.
- Pohybujete-li se se psem na veřejnosti, mělo by být samozřejmé zajištění vašeho psa. To znamená - kvalitní vodítko, obojek a u větších plemen náhubek. Při dobrém zajištění vašeho psa mu můžete, na k tomu určených místech, poskytnout volný výběh.
- V případě zdravotních potíží zbytečně neodkládejte návštěvu veterinárního zařízení.
Pes Vám není schopen sdělit příčinu svých potíží a v některých případech může být již pozdě.
- Zajímejte se o všechny dostupné kvalitní informace, které se týkají základního výcviku všech psů bez rozdílu plemen.
7. Nezapomínejte na sebekázeň a vybudování dobrého přátelského kontaktu mezi Vámi, rodinou a Vaším psem.
- I vy buďte svému psu kamarádem a nenechte jej citově strádat. Je to živá bytost, která Vám vaši náklonnost bohatě oplatí. Pokud Vás vyzve ke hře, neodmítejte
- Když nadejde chvíle nejtěžší, odchodu vašeho psího kamaráda, neopouštějte ho a nenechte ho zbytečně trpět. Zůstaňte v té těžké chvíli s ním.
- Pokud se vynasnažíte o zvládnutí výše uvedených bodů desatera, dosáhnete určitě dobrých výsledků. Budete spokojeni sami se sebou a okolí s Vámi. Děkujeme a přejeme Vám hodně krásných zážitků s Vašimi čtyřnohými kamarády.
Jak předcházet útěku psa o Vánoční svátcích a na Nový rok.
Chovatelé psů prožívají Silvestra s obavami, jak výbuchy a světelné efekty přežije jejich pes. Nevyděsí a neublíží mu tato populární oslava příchodu nového roku? A jak psa připravit a ochránit jej před stresem z těchto neobvyklých podnětů? Hlasité výbuchy a světelné efekty se vzhledem k dostupnosti zábavní pyrotechniky objevují navíc již od začátku prosince nebo ještě dříve. Psy si můžeme podle jejich reakce na zvukové efekty rozdělit do dvou kategorií. Do první skupiny můžeme zařadit pejsky, kteří se dají svým majitelem ve známém prostředí uklidnit i když se hluk zvyšuje. Reagují sice s neklidem, ale přesto dokážou zvládnout situaci bez lékařského ošetření. Chovatel většinou nemá problém se psem, který prošel výcvikem a kterému petardy spíše připomínají pro něj přitažlivý lov či situaci při výcviku.. Podle odborníků spadá víc než polovina psů do kategorie druhé. Pro tyto jedince jsou světelné a hlavně zvukové efekty vysloveným stresem, který dávají najevo různými způsoby. Jsou v ten moment těžko zvládnutelní, snaží se dostat co nejblíže k rodině, demolují výběh nebo jsou agresivní. Často ve stresu vyvinou takovou sílu, že překoušou veškeré zábrany a bezhlavě utečou. V panice ztratí cestu domů a u velmi citlivého a nemocného psa může dojít i k úmrtí. Reakce psa prý není ani tak závislá na plemeni, ale spíše na výchově a výcviku psa. Jaká je tedy prevence silvestrovského stresu u psa? U klidnějších jedinců postačí včasné vyvenčení a poté vpuštění do bezpečí domova. Případný hluk lze překrýt puštěnou televizí nebo klidnou hudbou. Pro velice citlivé psy je třeba zajistit podání pilulek na uklidnění, které lze zakoupit u veterináře. Jestliže již došlo k odpalování ohňostrojů, odvádíme pozornost psa jednak rutinními povely poslušnosti, které dobře zná v kombinaci s odměňováním jeho oblíbeným pamlskem, hrou, očním nebo fyzickým kontaktem, klidným hlasem zaměřeným na psa a klidným chováním. Podle odborníků bychom neměli psa, který výbuchy petard trpí, nechat napospas novoročnímu veselí a jít slavit mimo dům, nebo psa dát ke známým. Pes má prý totiž pocit, že jej jeho smečka opustila a jelikož je pro něj v životě to nejdůležitější, může se jeho stres v tomto případě ještě prohloubit. Zde prý ani chemické léky na zklidnění chování psa naši přítomnost nenahradí. V těchto dnech dochází často k případům, že psi s majiteli cestují nebo jsou hlídáni. Zde je třeba vycházet s větší opatrností, zvláště psy vůbec nepouštět na volno.
Závěrem doporučuji všem majitelům psů si svého pejska řádně označit: psí známkou, mikročipem, tetováním, na obojku telefonické spojení případně adresa na majitele psa a to vše pro snadné dohledání majitele psa.
Jak postupovat, když pes uteče:
V prvé řadě volejte do ÚPOZ Troja, Praha 8, V Zámcích 56 tel. 222025916, 222025917 nebo přes linku 156 a informujte se, zda Váš pes již není v tomto zařízení a zda již Vašeho psa někdo nenašel, protože nález již může být nahlášen, přes to, že v útulku ještě není. Zde Vám i dispečink poradí další možné kroky. Pokud máme možnost dostat se na stránky útulku a to www.upozpraha.cz , tak je v případě ztráty psa nebo jiného domácího mazlíčka navštívíme, protože každé přijaté zvíře se automaticky na těchto stránkách zobrazí a majitel ho zde může poznat.
a) nahlásit útěk psa do útulku s podrobným popisem zvířete, místo útěku, telefonické spojení na majitele, pokud možno více telefonů, adresu majitele psa
b) v případě, že se jedná o agresivní zvíře vyrozumět MP linku 156 nebo přímo útulek.
c) prohledat okolí, kde zvíře uteklo.
d) průběžně sledovat internetové stránky ÚPOZ a telefonovat. Je možné, že v pozdější době někdo psa do útulku přivede nebo předá potřebnou informaci vedoucí k nalezení.