Nálezce zvířete musí v první řadě dbát vlastní bezpečnosti. Nalezená zvířata jsou převážně vystrašená ať lidskou činností, nebo neznámým prostředím. Zvířata mohou být zraněná, nemocná, stará zvířata mohou být hluchá či slepá. Nálezce musí ke zvířatům přistupovat klidně a nenásilně. Podle možností na místě nálezu lze zvířata mírná, krotká a komunikující s nálezcem přidržet či odvést do uzavřeného prostoru aby neutekla. Nálezce pak musí nález oznámit na l. 156, odkud může být přepojen přímo do útulku, nebo může nález oznámit přímo do útulku na tel. čísla 222025916, 222025917 (Troja – psi a hospodářská zvířata) nebo 222025929 (Dolní Měcholupy – kočky a ostatní /exoti/). Pokud to okolnosti dovolí, je lepší setrvat se zvířetem na místě nálezu do příjezdu hlídky Městské policie či pracovníka odchytové služby. Je na zvážení nálezcem, zda krotké zvíře z místa nálezu předá sám na nejbližší služebně Městské policie. Zvířata nekomunikující, odbíhající, zraněná nebo jinak hendikepovaná zásadně neodchytávat, pouze sledovat a podávat průběžně oznámení o tom, jestli změnila místo nebo kam odběhla. Taková zvířata zásadně nenahánět, snažit se je krotit a působit proti nim jakkoliv násilně. Tato zvířata posuzují naše snahy jako útok proti nim a mohou nálezce ohrozit na zdraví. Nálezce musí mít na paměti, že zvíře je nevhodně drážděno křikem, máváním rukama či předměty v nich. Zvířata agresivní či přímo útočící, lze odrážet čímkoliv, co máme zrovna u sebe a snažit se od takového zvířete pomalu ustupovat za jeho stálého sledování, neprovádět proti zvířeti protiútoky.
Při nálezu zvířat si musí být nálezce neustále vědom ochrany vlastního zdraví, případně zdraví dalších osob v blízkém okolí.
Nálezy uhynulých zvířat zájmových chovů (pes, kočka, fretka, činčila, papoušek, želva apod.) a hospodářských zvířat se oznamují stejnou cestou.