troja

exoti

mecholupy

Představení Měcholupského útulku

Situaci, kdy se počet opuštěných psů a koček zvyšuje, nebere hlavní město na lehkou váhu a snaží se ji podle možností řešit. V Měcholupském útulku pro opuštěná zvířata byla završena první etapa stavebních úprav v objektu, který začátkem roku 2003 hl. m. Praha převzalo. Zajištěním nutných stavebních úprav a poté řízením samotného provozu útulku, tak jako v obdobném zařízení města v Troji, pověřilo Správu služeb MP hl. m. Prahy.


2004

Útulek pro kočky v Troji, který rovněž poškodily povodně, byl definitivně přestěhován do Dolnoměcholupské ulice 58 v Praze 10. Provoz po rekonstrukci, zahrnující rozsáhlé stavební práce, zahajuje útulek 20. května a současně odstartovává řešení problematiky toulavých a opuštěných koček. Otevřením útulku se také rozjel kastrační program, který na území Prahy probíhá ve spolupráci s odbory životního prostředí, Městskou veterinární správou Praha, městskou a republikovou policií, občany a Magistrátem hl. m. Prahy.2005

V objektu útulku byla vybudována Záchytná stanice pro ostatní zvířata, sloužící pro krátkodobé umístění jiných zvířat, než psů a koček. Zvířata jsou ošetřena, převezena a předána do smluvních zařízení, případně vrácena jejich majiteli, jenž se přihlásí. Otevřením záchytné stanice tak byla vyřešena absence v zajišťování ostatních zvířat. Často dochází k odběrům těchto zvířat z bytů, kde se o ně nikdo nestará nebo odchytu nebezpečných druhů zvířat, která svému majiteli unikla. Záchytná stanice je schopna krátkodobě zajistit např. velké savce, vrubozubé, chované šelmy, plazy, exoty, včetně exotického ptactva apod.

kocka12006

Kapacita útulku činí 200 míst pro kočky, včetně kastračního programu. V hl. m. Praze jde o první městské zařízení tohoto druhu, splňující všechny veterinární a chovatelské požadavky na moderní, evropské úrovni.

2008
V tomto roce začal UPOZ  prostřednictvím MPHMP zajišťovat pravedelné smliuvní odborné praxe studentů středních a vysokých škol a to zejména Česká zemědělská universita v Praze, Trivis - střední škola veřejnoprávní a VOŠ prevence kriminality a krizového řízení, střední zemědělská škola Benešov u Prahy,VOŠ  ekonomických studií  Střední průmyslová škola potravinářských technologií Praha, Střední zemědělská škola veterinární Hradec Králové a České Budějivice, SVOPAP - vzdělávací centrum.


2010

Proběhlo v UPOZ  mezinárodní sympozium Welfare za účasti 150 odborníků z 50 států světa,  se zaměřením na poskytování péče toulavým a opuštěnýnm zvířatům,. V rámci akce proběhla prohlídka chovatelských zařízení UPOZ. Ze strany zúčastněných odborníků byla veškerá činnost UPOZ a úroveň chovatelských zařízení velmi kladně hodnocena jako jedna z nejlepších a nejfunkčnějších v Evropě.

 

iveco2012
Proběhla částečná obnova a rozšíření vozového parku odchytové služby UPOZ,. V rámci zkvalitnění asanační služby bylo pořízeno speciální asanační vozidlo Mitsubisi Santer, umožňující rychlé zabezpečení odstranění vedlejších živočišných produktů ( kadáverů) z veřejných prostranství. Dále bylo pořízeno nové odchytové vozidlo Iveco Daily, s moderním vybyvením pro odchyt zvířat. Pro zajištění a převoz hospodážských zvířat by l pořízen speciální přívěsný vozík pro koně. V rámci zabezpečení provozu byl pořízen velký dvounápravový přívěsný vozík.

2013
UPOZ se nevyhnul povodním, které zasáhly hl.m. Prahu. Byla zatopena útulková čistička odpadních vod. Do vlastních chovatelských prostor naštěstí voda nevnikla, zastavika se několik cm před spodní vstupní branou do areálu UPOZ. I tak již v tuto dobu byla zvířata preventivně přemístěna z přízemních prostor do vyšších pater, rovněž tak technika, krmivo a ostatní příslušenství.

V tomto roce byla zakoupena pro veterinární oddělení UPOZ inhalační narkotizační jednotka za účelem zkvalitnění veterinární péče.

odchyt auto12014
V tomto roce pokračovala obnova vozového parku odchytové služby a to zakoupením dvěmi novými vozidly značky Ford se speciální vnitřní úpravou, zejména zabudovanými neprodyšnými kafilerními boxy, umožňujícími bezpečnou přepravu drobných kadaverů souběžně se zajišťováním odchytů.

2015

Do obou útulků bylo přijato celkem 3 733 zvířat, z toho psů 2 166, 1296 koček a 271 ostatních jiných zvířat. Veterinární asanační služba svezla z území hl. m. Prahy, 8 324 kg kadáverů. V průběhu tohoto roku bylo v Trojském útulku provedeno 36 exkurzí pro veřejnost s celkovým počtem 549 dětí i dospělých. Odbornou praxi vykonalo celkem v útulcích 138 studentů.

Doprovodných akcí pro širokou veřejnost se útulky účastnily v 11 případech. V závěru roku, kdy se pravidelně v Trojském útulku konal,, Den otevřených dveří,, 24.12 - 25. 12 navštívilo v těchto dnech cca 4 500 občanů i s dárky pro zvířata, které tvořily např. deky, pamlsky, pelíšky a hlavně suché krmení a to v objemu 8 tun, které zvířatům vydrželo více jak 6 měsíců.

2016

Rok 2016 byl pro útulky výjimečný. V tomto roce byla překročena hranice 80 000 přijatých zvířat od počátku útulku, který Městská policie hl. m. Prahy začala provozovat v roce 1993. Přesné číslo je ke konci roku 2016 - 81 540 zvířat. V tomto roce bylo přijato celkem 1998 psů, 1337 koček a ostatních jiných zvířat 258. Veterinární asanační služba svezla z území hl. m. Prahy 8 654 kg kadáverů. V Trojském útulku bylo provedeno celkem 48 exkurzí v počtu 850 osob, dětí i dospělých. Vysoké a střední veterinární školy z hl. m. Prahy měly na odborných praxích v útulcích 173 studentů. Doprovodných akcí pro veřejnost bylo v tomto roce 7. Mimořádný byl i „Den otevřených dveří“ konaný 24.12 -25.12. Návštěvnost velmi stoupala již před těmito dny a to již od pondělí 19.12. Za toto období navštívilo Trojský útulek cca 10 000 občanů i s rekordním počtem dárků pro zvířata. Dárky tvořily pamlsky, hračky, chovatelské potřeby a krmivo v rekordním počtu za celou existenci tohoto zařízení a to 9 tun. Toto krmení vydrží více než 6 měsíců pro psy.

Tento rok byl ale i velmi úspěšný co se týká rekonstrukcí a nového vybavení útulků. Útulek byl rozšířen o nové výběhy pro psy a tím došlo i k zlepšení zoohygieny, celkově opraven zoo - koutek, který za minulá léta poškodila hospodářská zvířata zvláště v případech, kdy se odchytila a do útulku převezla najednou dvě stáda. Samci, si dokazovali, kdo je z nich lepší a silnější. Oprava se týkala nejen výběhů, ale i chlívků např. pro ustájení prasat, koz a ovcí. Nově byl i vybudován i rybníček, který je určen pro kategorii vodních želv a využívá se i pro nalezené vodní ptactvo. U tohoto pak nechybí ani nový kurník a holubník. Dále byla nově zrekonstruována podlaha z jedné z hal, která si od povodní v r. 2002 sedala, až došlo k porušení izolací.

Z darů od občanů byl zakoupen nový rentgen pro malá zvířata do útulku v Měcholupech, dále byla provedena digitalizace rentgenů v obou útulcích. Trojský útulek kompletně nově vybavil veterinární laboratoř o nové komponenty a přístroje, pro operační sál byla zakoupena operační lampa včetně sterilizátoru na chirurgické nástroje. Vzhledem k velkému počtu zvířat, která se do útulku dostávají ve špatném stavu se zanedbanou srstí a nutnosti tedy i koupelové léčby, byla zakoupena koupací vana s léčebnou perličkovou vířivkou, sušička na psy a upravovací stříhací stůl V neposlední řadě byly z darů zakoupeny dvě průmyslové pračky, které slouží pro praní dek, které se dávají pro zvířata a které se prakticky za celý den nezastaví. Pro velké množství přijímaného exotického ptactva byla zakoupena i vyhřívaná voliéra.

2017

V tomto roce došlo v útulku na Praze 8 k zastřešení  rybníčku pro kategorii vodních želv a vodního ptactva, vybudování úpravny psů včetně sušičky pro psy, stříhacího stolu a koupací vany s příslušenstvím pro léčebné procedury pro psy, zakoupena oscilační pilka a vodní lázeň pro infuze. Byl i odborně proškolen personál pro stříhání a úpravu psů. Došlo k obměně techniky veterinární ordinace, výměny dosluhujících průmyslových praček a sušičky na prádlo. Byla provedena obměna vozového parku a to dvěma  vozidly Ford pro odchytovou službu. Dále došlo k výměně všech dosluhujících psích boud, bojleru na ohřev vody, dávkovače ČOV a v neposlední řadě byl vymalován celý areál útulku.

2018

V tomto roce došlo k výměně plynového kotle v příjmu a výdeji zvířat včetně kotle v administrativní budově, kde jsou šatny pro zaměstnance. Dále byl vymalován asanační box a sklady krmiva. Nově bylo provedeno zakrytí venkovních  mechanizmů ČOV. Dále byly dodány dva přístřešky pro hospodářská zvířata do venkovních výběhů a vybudování osvětlení kritických míst v útulku.

2019

V tomto roce došlo k zakoupení  z peněžitých, sponzorských darů a dědictví vybavení veterinárních ošetřoven potřebnou diagnostikou a příslušenstvím pro zajištění zoohygieny. Jednalo se o analyzátor krevních plynů, kapnomonitor k inhalační narkóze, inkubátor pro malá, nesamostatná štěňata bez matky, podlahový mycí stroj s odsáváním, dva operační stoly, tři průmyslové pračky výměnou za stávající  dosluhující, parní čističe v počtu 4x, fotoaparát, RTG kazety, žíněnky na operační stůl pro pohodlné uložení zvířat, svářečku sterilních obalů, ultrazvuk na odstranění zubního kamene, měřící karty k analyzéru, terária na plazy včetně stojanů, tiskárnu k analyzéru, zařízení na dávkování tekutého prášku pro pračky včetně naprogramování.  

naborkockybanner nabor web 2019

Kontakt útulek v Tróji

Adresa: V Zámcích 56, 186 00 Praha 8

Telefon: 222 025 916

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Sledujte náš instagram @upozpraha

Kontakt útulek Dolní Měcholupy

Adresa: Dolnoměcholupská 58/27, 109 00 Praha-Dolní Měcholupy

Telefon: +420222025929

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Free Joomla templates by L.THEME